De situatie:
internet kabel naar modem/router van ziggo-> naar NAS-> naar computers
De andre apparaten die op de router zijn aangesloten, zoals alarm en ip telefonie werken, dus er is neits met de modem/router aan de hand.
Het zit hem in de NAS/synology.
Welke stappen moet ik doorlopen om bekabelde internetverbinding te krijgen en wel op zo'n manier dat de instellingen in de NAS niet gewijzigd worden?
Ik heb al eens elders een tip ontvangen om de NAS te resetten, maar ben bang dat ik dan allerlei instellingen verlies.
Ik heb het idee dat in de configuratie instellingen in de NAS het ip adres dat verwijst naar de standardgateway gewijzigd moet worden in de nas, die staat nu nog op de oude IP van de oude router, maar dat moet de nieuwe worden, maar wijzigen lukt niet.
Best beantwoord door DennyW
Nou Famo, ik ben bang dat dit een hele "zware bevalling" gaat worden.
Aan de ene kant zeg je dat je maar iets hebt gedaan en vervolgens "denk" je (op grond waarvan?) dat je de NAS wel zou kunnen bereiken door een gateway-adres in te geven.
Waar is het probleem door ontstaan?
De nieuw Ziggo-modem-router gebruikt in "het thuisnetwerkdeel" (= LAN) een ander reeks IP-adressen (subnet) dan jouw vorige router heeft of had.
Dat is geen probleem voor alle apparaten die ingesteld zijn op "automatisch een IP laten toewijzen" (via de ingebouwde DHCP-server). Apparaten die automatische een IP-adres krijgen, krijgen een z.g. dynamisch IP-adres (voor intern gebruik). Dit interne IP-adres kan dus wisselen.
Het voordeel hiervan is, dat als je een nieuwe router krijgt je geen last hebt dat er iets ingesteld dat niet samenwerkt met de nieuwe netwerk-omgeving.
Een nadeel is, dat als IP-adressen kunnen wisselen, je binnen jouw netwerk je niet makkelijk weet op welkadres je zo 'n apparaat kan aanroepen (er mee verbinden). Dit is wel (steeds) te achter halen hoor, maar is even lastig.
De tegenhanger van een dynamisch IP-adres is een vast (ingesteld) IP-adres . Dit noemt men een statisch IP-adres. Het apparaat is dan altijd op dat IP-adres aan te roepen.
Bij jouw NAS heb jij of iemand anders of een tool van Synology zo'n statisch IP-adres bij zijn netwerk-instellingen ingevoerd (tezamen met het subnetmask en gateway-adres en eventueel het adres van de DNS-server).
Deze oude vaste / statische gegevens "passen niet" in het subnet van de nieuw router.
Gevolg is dat de NAS geen verbinding kan maken met apparaten van jouw thuisnetwerk en geen verbinding kan maken met internet. Maar daar ben je nu ook al achter gekomen.
Hoe los je dit probleem op?
Je moet nu de oude (interne) IP-adres instellingen aan passen. Zet dit om te beginnen maar op DHCP / automatisch een IP-adres verkrijgen c.q. laten toewijzen en start daarna de NAS opnieuw op.
Dan is de NAS met de internet browser aan te roepen (zoals beschreven in het Synology-verhaal).
Zoals eerder aangegeven zijn er meerder manieren om alsnog bij de netwerkinstelling van de NAS te kunnen komen.
Als je weinig weet van netwerken enz. is het simpelste om de korte reset methode te gebruiken. Hiermee wordt in eerste instantie de boel op DHCP gezet! Dat de naam van de beheerder op admin komt en het standaard wachtwoord weer is teruggezet zoals de NAS uit de fabriek kwam is geen ramp. Dat kan je zo weer omzetten.
Jij wil deze procedure liever niet gebruiken. Dat kan, maar dan is het wel handig om te weten welk IP-adres er destijds in de NAS is ingevoerd.
-Weet jij dat toevallig?
-Heeft jouw NAS misschien een display waar je dit kan inzien?
-Staat er nog ergens (op jouw bureaublad) een snelkoppeling die maar de NAS verwijst (Kijk dan bij eigenschappen wat het IP-adres is).
-Welke router gebruikte jij hiervoor? Merkt type enz).
Heb je de oude router nog en werkt die nog? Dan is het een stuk makkelijker. Je hoeft de NAS en een PC alleen maar op aan te sluiten, zodat die PC met de NAS kan verbinden om daar de boel op DHCP te zetten.
Als je dat voor elkaar hebt, dan is de rest zo gepiept. Laat even weten als je zo ver bent of hoe ver je hiermee komt.